ساختار صفحه سنگ کومودو

ساختار صفحه سنگ کومودو

ساختار صفحه سنگ کومودوساختار صفحه سنگ کومودو

اجزای تشکیل دهنده و مواد تشکیل دهنده صفحه سنگ فرز

صفحه‌ سنگ‌های برش و صفحات ساب و سایش معمولاً از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود:

  • مواد ساینده فرمولاسیون شده که عمل برش را انجام می‌دهند.
  • پیوندهایی که دانه‌ها را در جای خود نگه می‌دارند.
  • لایه توری فایبرگلاسی که صفحه برش را تقویت می‌کند.


مواد ساینده فرمولاسیون شده

دانه‌های ساینده صفحه برش ذراتی هستند که عمل برش را انجام می‌دهند. این دانه‌ها انواع مختلفی دارند. انواع رایج دانه‌های درون صفحه برش شامل سرامیک اکسید آلومینیوم، اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم، اکسید آلومینیوم و کاربید سیلیکون است که مواد تشکیل دهنده صفحه سنگ فرز را تشکیل می‌دهند.

  • سرامیک اکسید آلومینیوم: سرامیک اکسید آلومینیوم در برش قطعاتی مانند فولاد، فولاد ضد زنگ، تیتانیوم و فولاد زرهی کاربرد دارد. صفحه سنگ‌های تولید شده از این ماده طول عمر بالایی دارند و برش را به نحو احسن انجام می‌دهند.
  • اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم: اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم برای برش فولاد، آهن و سایر فلزات سبک یا سنگین مانند برش ریل و سایر کاربردهای سنگین مناسب است. فرایند برش با صفحه برش حاوی این نوع دانه بسیار سریع است. همچنین صفحه سنگ‌های تولید شده از این ماده عمر طولانی دارند و برای استفاده در محیط‌های با فشار‌ کاری شدید مناسب است.
  • اکسید آلومینیوم: اکسید آلومینیوم یکی از رایج‌ترین دانه‌های ساینده است. صفحه سنگ‌های تولید شده از این ماده سرعت برش اولیه‌ی بالایی دارند و برای ایجاد یک برش یکنواخت بر روی فولاد و سایر فلزات مناسب است.
  • کاربید سیلیکون: کاربید سیلیکون یک دانه‌ بسیار سخت است که برش‌های بسیار تیز و سریع ایجاد می‌کند. اما این ماده شکننده است و به سختی دانه‌های دیگر نیست. کاربید سیلیکون برای برش و ساب چدن‌، برنز، برنج‌، آلومینیوم ، سنگ و حتی لاستیک‌ها و … مناسب است.


پیوند صفحه برش

پیوند صفحه برش ماده‌ای است که دانه‌های ساینده را در جای خود نگه می‌دارد. نگهدارنده‌ها یا پیوندهای مختلفی در ساخت سنگ های ساینده مورد استفاده قرار می‌گیرد که مهمترین آنها نگهدارنده فلزی، چسب لاکی، چسب لاستیکی، چسب رزینی و چسب شیشه‌ای است. نگهدارنده‌ها را می‌توان در سه نوع کلی سرامیکی و رزین مصنوعی و روکش فلزی تقسیم بندی کرد که از موارد عنوان شده در بالا نگهدارنده فلزی در دسته سرامیکی و چسب لاکی، چسب لاستیکی، چسب رزینی در دسته رزین مصنوعی و چسب شیشه‌ای در دسته فلزی قرار می‌گیرد.

در ساخت صفحه سنگ‌های کومودو معمولا از نگهدارنده رزینی Resinod bond (پایه رزین B رزینی و BF رزینی تقویت شده با فیبر) استفاده شده است. با مخلوط دانه‌های سنگ زنی و رزین در دمای پایین (حدود 200 درجه) در کوره الکتریکی، صفحه سنگ رزینی ساخته می‌شود. رزین‌ها بر مبنای استحکام آنها و مقاومت در برابر حرارت به سه دسته رزین‌های فنولیک، رزین‌های پلی مید و پلی آمید، رزین‌های اپوکسی و پلی اورتان که به آنها رزین‌های پلاستیکی نیز گفته می‌شود؛ تقسیم می‌شوند.

در مقایسه با چسب شیشه‌ای صفحه سنگ‌های تولید شده با این چسب دارای مقاومت نهایی بالاتری هستند و می‌توان در سرعت بالاتر و براده‌برداری سریع از آن استفاده کرد. از این نگهدارنده می‌توان در صفحه‌هایی که در معرض ضربه، نیروی جانبی و شوکی و سرعت بالا هستند؛ استفاده کرد که با سرعت محیطی تا 80 متر برثانیه می‌چرخد.

صفحه سنگ‌هایی که در ساخت آن از رزین‌ها استفاده شده نسبت به روغن و حرارت حساس‌اند و عملکرد آن در حرارت بالای 200 درجه شروع به تنزل می‌کند. همچنین در محیط‌هایی که مایعات خنک کننده قلیایی وجود داشته باشد به دلیل واکنش با مایع و احتمال تضعیف آن از این نگهدارنده استفاده نمی‌شود.

باید بدانید درجه‌ سختی یک صفحه معمولا بر روی آن درج شده است؛ درجه نشان‌دهنده‌ سختی خود دانه‌های ساینده نیست، بلکه نشان‌دهنده سختی پیوندی است که آن‌ها را در جای خود نگه می‌دارد.

به طور کلی، در شرایط یکسان، هر چه اتصال دانه‌های یک صفحه برش سخت‌تر باشد به این معنا است که صفحه طول عمر بیش‌تری خواهد داشت. البته دانه‌ها، در پیوندهای نرم، سریع‌تر می‌ریزند تا برش سریع‌تری ایجاد کنند. در حالی که اگر اتصال دانه‌ها محکم‌تر باشد، ممکن است دانه‌ها پس از فرسوده‌شدن در جای خود باقی بمانند.


لایه توری فایبرگلاس

نگهدارنده رزینی تقویت شده با فایبرگلاس در سنگ‌های برش که نیاز به مقاومت در سرعت بالا دارند استفاده می‌شود. این صفحه سنگ‌ها بیشتر در عملیات خشن کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و در سرعت‌های بالا عملکرد خوبی دارند. استفاده از فایبرگلاس در ساختار صفحه سنگ باعث تقویت عملکرد صفحه و افزایش استحکام خمشی و کششی آن می‌شود. که سرعت برش را افزایش داده و در عین حال باعث کاهش احتمال تاب‌برداشتن قطعه‌در حین برش می‌شود. تقویت‌کننده‌های دوگانه و سه‌گانه از چندین لایه‌ی فایبرگلاس برای ارائه پشتیبانی بیش‌تر در برش‌های صنعتی با لرزش بالا استفاده می‌شوند. به طور معمول صفحه‌های برش با دو لایه فایبر گلاس و صفحه‌های ساب با سه لایه از این توری‌ها تقویت می‌شوند. معمولا لایه توری آخر استفاده شده در صفحه سنگ‌ها از نوع پشت چسب دار هستند.


رینگ فلزی

معمولا بر روی رینگ فلزی که در میانه صفحه سنگ قرار گرفته تاریخ انقضای صفحه سنگ و نشان تجاری سازنده صفحه سنگ ذکر می‌شود. وجود این رینگ کار بستن فلنج بر روی صفحه سنگ هنگام قرار دادن آن بر روی دستگاه سنگ فرز را آسان می‌کند. همچنین با کاهش اصطکاک صفحه سنگ و دستگاه فرز طول عمر دیسک را افزایش می‌دهد. در زمان پخت صفحه سنگ وجود این رینگ مانع از سرریز مواد در قسمت میانی صفحه سنگ می‌شود.


لیبل صنعتی

صفحه سنگ‌ها معمولا با یک لایه لیبل صنعتی که اطلاعات مربوط به برند سازنده صفحه سنگ و اطلاعات محصول به همراه تاریخ انقضا و علایم راهنما و محدودیت‌های استفاده بر روی آن ذکر می‌شود؛ پوشانده می‌شود. این لیبل همچون یک دفترچه راهنمای خلاصه اطلاعات مهمی مانند حداکثر سرعت چرخش که کاربر باید در حین و قبل از استفاده از صفحه سنگ بداند را به وی منتقل می‌کند. اطلاعات مندرج و شرح علایم چاپ شده بر روی لیبل صفحه سنگ‌ها را در لینک زیر بخوانید.


در ادامه بخوانید: مشخصات برچسب محصولات کومودو

برای اطلاع از قیمت و ثبت سفارش خرید محصولات کومودو با شماره 081334384029 ما در ارتباط باشید.


برچسب‌ها

ارسال کننده محتوا


ارسال پیام