10 نکته مهم در انتخاب و خرید سنگ فرز

فرز یک ابزار پرکاربرد و همه کاره در صنایع و کارگاه‌ها به حساب می‌آید که داشتن آن برای هر محیط صنعتی و نیمه صنعتی لازم است. سنگ فرز ابزاری است که برای برش، تراش کاری، پرداخت سطوح و پولیش کردن استفاده به کمک دستگاه فرز می توان کارهایی چون تیز کردن ابزارهای باغبانی، برش فلزات و اسکلت‌های فلزی ساختمان، رفع بیرون زدگی و ناهمواری‌های سطوح فلزی و سنگی، برش سنگ‌ها برای نمای ساختمان و غیره را انجام داد.

سازوکار عملکرد همه انواع فرز براساس چرخش شفت موتور توسط چرخ دنده‌ها و اتصال سری‌های مختلف به سر محور چرخان است. بسته به نوع سری، قدرت موتور و ابعاد دستگاه می‌توان از فرزها برای کارهای مختلفی بهره گرفت.

در مقاله دیگری با عنوان آشنایی با انواع سنگ فرز انواع مختلف سنگ فرز را بررسی کردیم.


فهرست این مقاله

نکات مهم در انتخاب و خرید سنگ فرز

1- اندازه و سایز سنگ فرز

2- قدرت و توان سنگ فرز

3- نیروی الکتریکی و منبع تغذیه

4- سرعت و تعداد دور در دقیقه

5- ایمنی سنگ فرز

6- ارگونومی در سنگ فرز

7- ویژگی‌های فنی

8- وسایل جانبی همراه دستگاه

9- برند و قیمت سنگ فرز

10- خدمات پس از فروش سنگ فرز


نکات مهم در انتخاب و خرید سنگ فرز

برای انتخاب و خرید یک سنگ فرز مناسب فاکتور‌های مختلفی وجود دارد. اندازه و حجم کاری سنگ فرز یکی از این عوامل است. مساله بعدی انتخاب منبع تغذیه دستگاه و انتخاب از بین فرز شارژی، برقی و بادی است. در ادامه این مطلب به معرفی نکات مهم و تاثیرگزار در انتخاب و خرید فرز می‌پردازیم.

10 نکته مهم در انتخاب و خرید سنگ فرزسنگ فرز


1- اندازه و سایز سنگ فرز

اولین مساله در خرید سنگ فرز انتخاب نوع آن براساس کاربرد است. اندازه و سایز فرز معمولا با توجه به حداکثر سایز صفحه‌ای که می‌توان روی آن نصب کرد مشخص می‌شود. اندازه صفحاتی که می‌توان روی دستگاه نصب کرد و همچنین قدرت موتور نسبت مستقیمی با هم دارند؛ یعنی هر چه دستگاه قدرت بیشتری داشته باشد برای نصب صفحات بزرگ‌تر طراحی شده است. صفحات بزرگ‌تر امکان برش‌های عمیق را فراهم می‌کند یعنی اگر قصد برش صفحات با ضخامت بالا وجود داشته باشد باید از فرز‌های قوی‌تر که صفحات بزرگ روی آن نصب می‌شود استفاده کرد. اما باید در نظر داشت کار کردن با آن‌ها ظرافت مدل‌های کوچک‌تر را ندارد. به طور معمول دستگاه‌های مختلف برای صفحات با اندازه‌های 115، 125، 150، 180 و 230 میلیمتر (4تا 9 اینچ) ساخته می‌شوند که مدل 115 میلیمتری برای استفاده‌های معمول و توسط افراد عادی مناسب‌اند. متداول‌ترین اندازه صفحه سنگ سایز 180 میلیمتری یا همان 7 اینچی به شمار می‌‌آیند، در حالی که مدل‌های بزرگ‌تر برای استفاده در کارگاه‌ها و صنایع تولید می‌شوند.

همانطور که گفتیم بزرگترین سنگ فرز معمول دارای سایز 230 است و به فرز سنگبری معروف است. فرز 180 میلیمتری یا فرز آهنگری نیز جز سنگ فرزهای بزرگ محسوب می‌شود و حداکثر قطر صفحه سنگ قابل پذیرش آن 180 میلیمتر است. این فرز مانند سنگ فرزهای 230 میلیمتری قابلیت نصب کلیه صفحه سنگ‌های فیبری برش و ساب را دارد و همچنین می‌توان از انواع تیغ گرانیت‌بر و سرامیک‌بر الماسه و فیبری روی آن استفاده کرد. سنگ فرزها اندازه‌های کوچکتر نیز که به آنها مینی فرز گفته می‌شود؛ معمولا در دو سایز اصلی 115 میلیمتری و 125 میلیمتری در دسترس‌اند.

مدل‌های کوچک‌تر معمولا سرعت چرخش بالاتری دارند که ممکن است تا 12 هزار دور در دقیقه هم برسد، اما مدل‌های بزرگ‌تر به طور معمول سرعتی نزدیک به 6 هزار دور در دقیقه دارند اگر چه که مدل‌های با سرعت بالاتر هم امروزه گسترش بیشتری پیدا کرده اند. به دلیل همین سرعت بالاتر، صفحات مدل‌های کوچک زودتر مصرف می‌شود اما قیمت این صفحات مثل قیمت خود دستگاه در مقایسه با مدل‌های بزرگ‌تر ارزان‌تر است.در ادامه بخوانید: آشنایی با انواع سنگ فرز


2- قدرت و توان سنگ فرز

در خرید هر نوع ابزار برقی، توان خروجی و قدرت موتور، مهم‌ترین نکته است. دستگاه با موتور پر قدرت برای کار در مدت زمان طولانی‌تر و در شرایط کاری پرفشارتر مناسب‌تر است و صفحات به کار رفته برای آنها بزرگ‌تر و قوی‌تر است.. توان خروجی سنگ فرز را می‌توانیم متناسب با مقدار وات سنگ فرز در نظر بگیریم. معمولا هرچقدر مقدار وات یا توان خروجی سنگ فرز بیشتر باشد؛ دستگاه قدرت بیشتری خواهد داشت. سنگ فرز با قدرت موتور متعادل برای انجام کارهای ظریف مناسب است تا دقت و کیفیت بیشتری را به کاربر ارائه دهد. نکته دیگری که می‌توان در مورد قدرت موتور به آن اشاره کرد وزن دستگاه است. در بیشتر مواقع وزن و قدرت دستگاه رابطه مستقیمی با هم دارند. یعنی وزن بیشتر سنگ فرز نشانگر قدرت آن هم خواهد بود. اما باید بدانید که وزن بالاتر دستگاه مخصوصا در زمان کار طولانی باعث خستگی کاربر و امکان بروز خطا و مشکل خواهد شد.

10 نکته مهم در انتخاب و خرید سنگ فرزقدرت سنگ فرز

3- نیروی الکتریکی و منبع تغذیه

اگر قرار است از سنگ فرز برای مدت زمان طولانی و برای مواد سختی مانند فولاد استفاده شود، بهتر است که به مقدار نیروی الکتریکی آن توجه کنید. سنگ‌فرزها در شبکه‌های 240 ولت و 110 ولت در دسترس هستند. اما مینی فرزها که به شکل شارژی نیز در دسترس هستند با ولتاژ 18 ولت نیز در دسترس اند که از لحاظ قدرت بسیار ضعیف هستند. اما مینی فرزهای با ولتاژ 36و 54ولت عملکردی مشابه ابزارهای بزرگتر و اصلی را ارائه می‌دهند. توصیه ما این است که دستگاهی با نیروی الکتریکی بالاتر از حد نیاز تهیه کنید تا پاسخگوی نیازتان باشد.


4- سرعت و تعداد دور در دقیقه

در برخی از سنگ فرز‌ها می‌توان سرعت را کنترل کرد؛ یعنی سنگ فرزها از نظر سرعت در دو مدل تک سرعته و با سرعت متغیر در دسترس هستند. امکان تعیین سرعت متغیر کمک می‌کند تا چرخش را برای کاربردهای مختلف کنترل کنید تا خروجی کار تمیزتر

باشد. به عنوان نمونه در برش فلزات بهتر است که تعداد دور بالا باشد. اما در برش قطعات چوبی یا موادی که ساختار شکننده دارند سرعت بسیار زیاد باعث از هم پاشیدن ساختار آن خواهد شد.


5- ایمنی سنگ فرز

از مهم‌ترین موارد انتخاب و خرید سنگ فرز مناسب اطمینان از ایمنی دستگاه سنگ فرز است. یکی از موارد مهم در هنگام خرید سنگ فرز توجه به داشتن کلاچ ایمنی است. وظیفه کلاچ ایمنی جلوگیری از قلاب کردن و یا خورد شدن صفحه سنگ و حفظ ایمنی کاربر است. در سنگ فرزهایی که کلاچ ایمنی دارند امکان قلاب شدن سنگ تا حد بسیار زیادی کاهش یافته و احتمال خطر را برای کاربر نزدیک به صفر می‌کند.

کلید ایمنی هنگام قطع برق نیز یکی دیگر از موارد ایمنی در سنگ فرزها است. در دستگاه‌هایی که کلید ایمنی قطع برق دارند زمانی که سنگ فرز در حال کار است با قطع برق دستگاه خاموش شده و هنگام اتصال مجدد برق حتی اگر کلید آن روشن باشد و دستگاه به برق متصل باشد دستگاه روشن نمی‌شود و این ویژگی باعث می‌شود از روشن شدن خود به خودی هنگام قطع و وصل برق جلوگیری شود و احتمال ایجاد خطر به حداقل برسد.

ویژگی مهم و قابل ذکر دیگر وجود ترمز الکترونیکی سنگ فرز و سرعت توقف صفحه سنگ فرز است. در سنگ فرزهای بدون ترمز الکتریکی هنگام خاموش کردن دستگاه زمان زیادی طول می‌کشد تا صفحه سنگ به طور کامل از چرخش بایستد تا بتوانید سنگ فرز را روی زمین بگذارید. به طور کلی باید صبر کنید تا صفحه سنگ به طور کامل از چرخش بایستد و بعد آن را رها کنید ولی در سنگ فرزهایی که دارای این ویژگی هستند پس از رها کردن کلید یا خاموش کردن سنگ فرز بلافاصله در کمتر از 3 ثانیه صفحه سنگ از حرکت می‌ایستد.

البته جز موارد ایمنی دستگاه باید کاربر در هنگام استفاده از سنگ فرز و مینی فرز موارد ایمنی را رعایت نماید تا امکان رخ دادن هر خطری به صفر برسد. نکات ایمنی هنگام کار با سنگ فرز را در مقاله‌ای دیگر آورده‌ایم.


در ادامه بخوانید: نکات ایمنی مهم کار با صفحه سنگ و فرز

10 نکته مهم در انتخاب و خرید سنگ فرزمحافظ سنگ فرز

6- ارگونومی در سنگ فرز

ارگونومی یک علم میان رشته‌ای بین پزشکی با طراحی مهندسی و طراحی صنعتی است که به بررسی کیفیت ارتباط کاربر با اشیا می‌پردازد و هنگام خرید هر وسیله و دستگاهی که مستقیما با انسان در ارتباط است باید ارگونومی آن را در نظر بگیرید.

طراحی سنگ فرز باید به گونه‌ای باشد که در دست گرفتن آن راحت باشد و همین طور وزن سبکی داشته باشد. یکی از موارد مهم ارگونومی در دستگاه‌های سنگ فرز وجود دسته کمکی ضد لرزش ضد تعریق است. دسته کمکی فرز به شما این امکان را می‌دهد تا کنترل بیشتری بر روی دستگاه داشته باشید و به هنگام کار دستگاه از دست کاربر لیز نخورد. دستگیره‌های کمکی در دو نوع ساده و ضد لرزش در دسترس‌اند که نوع ضد لرزش، لرزش کمتری را از دستگاه به کاربر منتقل می‌کند. از طرف دیگر تغییر جهت دسته کمکی سنگ فرز یا مینی فرز نیز نکته مهم دیگیری است که باید به آن توجه کنید. این ویژگی سبب می‌شود کار با دستگاه فرز برای استفاده چپ دست‌ها نیز به راحتی ممکن باشد یا در شرایط مختلف بتوان در جهت‌های متفاوت از سنگ فرز استفاده کرد. یکی دیگر از این موارد نوع چنگش یا قرارگیری دسته ابزار در دست کاربر است که در سنگ فرزهای با کیفیت مد نظر قرار گرفته است و از مثال‌های خوب این نوع طراحی ها سنگ فرزهایی است که کلید خاموش و روشن بر روی دسته انتهایی آن قرار گرفته و قابلیت چرخش دارد که شرایط بهتری برای راحتی و عدم خستگی کاربر ایجاد می‌کند.

از موارد دیگر در ارگونومی می‌توان به نوع عملکرد کلید خاموش و روشن سنگ فرز اشاره کرد که یکی از مهمترین موضوعات در ایمنی و ارگونومی دستگاه است. طراحی و جای‌گذاری کلید خاموش و روشن سنگ فرز باید به شکلی باشد که همزمان ایمنی و راحتی کاربر را فراهم نماید. تا کاربر بتواند به راحتی کلید را نگه داشته و در طول کار از نگه داشتن مداوم کلید خسته نشود و هم با رها کردن کلید سنگ فرز خاموش شود.

تعویض راحت و سریع صفحه سنگ نیز یکی دیگر از موارد مهم در ارگونومی دستگاه سنگ فرز است. کاربر باید به راحتی و با امنیت کامل بتواند بدون نیاز به آچار صفحه سنگ را تعویض نماید و صفحه روی شفت اسپیندل قفل نکند و به راحتی با یک دست باز شود.

10 نکته مهم در انتخاب و خرید سنگ فرزارگونومی دستگاه سنگ فرز

7- ویژگی‌های فنی

همانطور که می‌دانید برندها و مدل‌های مختلفی از سنگ فرزها در بازار موجود هستند. برخی از مدل‌ها دارای آپشن‌های فنی ای هستند که کار با دستگاه را برای کاربر ساده‌تر می‌کند یا امکان اعکال کنترل بیشتر کاربر بر فرآیند سایش یا برش را منجر می‌شود. برخی مدل‌های انواع دستگاه سنگ فرز دارای استارت نرم هستند، وجود استارت نرم این امکان را فراهم می‌کند که با روشن کردن دستگاه سرعت دستگاه به آرامی افزایش یابد و دستگاه با شوک حرکتی و قدرتی کمتری مواجه شود.

امکان تنظیم سرعت متناسب با عملکرد کاربر نیز از دیگر ویژگی‎های فنی است که در برخی مدل‌ها وجود دارد. در این سنگ فرزها می‌توان سرعت چرخش صفحه سنگ را در زمانی که نیاز به دقت بیشتر بود کم کرد تا کاربر تسلط بیشتری به دستگاه و قطعه کار داشته باشد. یا در زمانی که سرعت انجام کار مهم است یا سختی قطعه کار بیشتر است سرعت را افزایش داد.

همانطور که بالاتر گفتیم وجود ترمز الکترونیکی سنگ فرز نیز از دیگر ویژگی‌های فنی مهم است.


8- وسایل جانبی همراه دستگاه

وقتی اقدام به خرید سنگ فرز می‌کنید ، اغلب اقلام همراهی مثل مهره قفل و آچار دیسک در آنها وجود دارد. برخی از فرزها نیز با خود دارای چند مدل مختلف دیسک برای کارهای مختلف صیقل دادن، برش و پولیش هستند.

وجود یک دسته کمکی، صفحه‌ محافظ اضافی، وجود بخش هشدار برای اضافه بار و خرابی دستگاه، وجود حفاظ‌های فلزی، صفحه محافظ گرد و خاک و یا قسمت استوانه‌ای شکلی که به دستگاه مکنده مانند جاروبرقی متصل می‌شود تا کرد و خاک حاصل از انجام کار را به‌صورت کامل جمع کند. وجود پایه‌های لاستیکی برای اتصال بر روی میز و ... از مواردی است که ممکن است بر روی دستگاه قرار داشته باشد. اهمیت وجود این تجهیزات بسته به کاربرد و میزان مصرف دستگاه متفاوت است و همه این موارد در قیمت نهایی آن تاثیر دارد.

کیفیت اجزای دستگاه و قابل تعویض بودن آن‌ها، سیم برق با طول مناسب، طراحی ضد لرزش دسته، کیف قابل حمل، قابلیت بسته شدن دسته کمکی در دو طرف دستگاه و … از دیگر مواردی است که در هنگام خرید، باید به آن توجه شود.


9- برند و قیمت سنگ فرز

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب سنگ فرز و هر ابزاری اعتبار برند و قیمت دستگاه است. انتخاب بهترین دستگاه سنگ فرز باید به‌گونه‌ای باشد که تمام موارد بالا از جمله ایمنی، قدرت و توان دستگاه در کنار نام برند و قیمت در نظر گرفته شود.


10- خدمات پس از فروش سنگ فرز

ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش نیز یکی دیگر از موارد مهم انتخاب هر ابزار مخصوصا ابزار برقی است. در هنگام خرید هر ابزاری باید توجه داشته باشید که شرکت واردکننده این ابزارآلات خدمات پس از فروش مناسبی را ارائه دهند. امکان انجام تعمیرات معتبر و تامین قطعات اولیه ابزارآلات نیز از خدمات پس از فروش مهمی است که باید به آن توجه کنید.


با توجه به نکات گفته شده و با توجه به نوع و حجم کاری خود می‌توانید با بودجه‌ای مناسب بهترین ابزار فرز را خریداری کنید. اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که استفاده صحیح از سنگ فرز به انتخاب سنگ فرز مناسب، انتخاب صفحه سنگ مناسب و مهارت و آشنایی کاربر وابسته است. پس در مرجله بعد از خرید دستگاه باید صفحه سنگ با کیفیت، مناسب با متریال و نوع عمل برش یا سایش را خریداری کنید. این دو انتخاب مکمل یکدیگرند و در کیفیت نهایی کار انجام شده و ایمنی و راحتی تاثیر گذار است. صفحه سنگ‌های کومودو با کیفیت بالا و قیمت مناسب می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند.

برای ثبت سفارش انواع صفحه سنگ برش و سایش از طریق سایت فرم درخواست خرید را تکمیل بفرمایید و یا برای اطلاع از قیمت سنگ فرز، مشاوره و خرید صفحه سنگ با واحد فروش کومودو با شماره 081334384029 تماس بگیرید.
مطالب مرتبط

آشنایی با انواع دستگاه سنگ فرز صفحات سنگ فرز یا صفحات سنگ ساب و برش چیست؟


برچسب‌ها

ارسال کننده محتوا


ارسال پیام